Varmista paikkasi Tyyni-pääkilpailussa nyt!

Oheiskilpailut NBDG:n tapahtumissa

NBDG:n tapahtumissa järjestetään useita erilaisia oheiskisoja. Vaikka oma peli ei aina sujuisikaan, niin oheiskilpailuissa on lähes aina mahdollista onnistua!

Tälle sivulle on listattu vuonna 2025 voimassa olevien oheiskisojen säännöt.

Huomioithan, että tälle sivulle on listattu kunkin oheiskilpailun yleiset säännöt. Mahdollisista poikkeuksista kerrotaan aina tapahtumakohtaisesti kilpailun omalla infosivulla ja pelaajakokouksessa.

Poppamies Hot Round

Poppamies Hot Round on suomalaisen mausteyrityksen, Poppamiehen, tulinen oheiskilpailu, jossa palkitaan tapahtuman kuumin kierros. Tässä täysin ilmaisessa oheiskilpailussa ovat automaattisesti mukana kaikki kilpailun osallistujat.

Kilpailun kuumin kierros palkitaan Poppamiehen tuotepalkinnolla erikseen sekä M- että F-luokissa, ellei kilpailun infosivulla ole muuta mainittu.

Kuumin kierros määritetään kierroksen alustavan PDGA-ratingin perusteella. Mikäli kilpailussa pelataan useampi kierros, niin vertailuun otetaan mukaan kilpailun kaikki kierrokset. Tasatilanteen sattuessa palkitaan kaikki kuumimman kierroksen pelanneet pelaajat.

Kuumimman kierroksen pelanneesta pelaajasta otetaan valokuva aina palkintojenjaon yhteydessä. Kaikista palkituista kierroksista tehdään kootusti somepostaus NBDG:n kanaviin kerran viikossa.

Mikäli olet kiinni kilpailun kuumimmassa kierroksessa, jääthän odottamaan kilpailun päättymistä kilpailukeskuksen läheisyyteen.

Poppamies Hot Round on voimassa kaikissa NBDG-brändin tapahtumissa, ellei kilpailun infosivulla erikseen toisin mainita.

Melko hyvä heitto

Melko hyvä heitto on Euroopan suurimman frisbeegolfkaupan, Powergripin, oheiskilpailu, jossa palkitaan CTP-väylällä lähimmäksi korin jalkaa avausheittonsa heittänyt pelaaja. Tässä täysin ilmaisessa oheiskilpailussa ovat automaattisesti mukana kaikki kilpailun osallistujat.

CTP-kilpailussa tarkoituksena on saada kiekko avausheitolla mahdollisimman lähelle korin jalkaa (closest to the pin). Avausheiton etäisyys mitataan korin jalasta kiekon etureunaan, ja tulos ilmoitetaan senttimetreinä. Hole-in-one-heitto CTP-väylällä on NBDG:n tapahtumissa nolla senttimetriä.

Mikäli heittosi on aiempaa kärkitulosta lähempänä, muista kirjoittaa tuloksesi korin päältä löytyvään vihkoon. Lähimmäksi korin jalkaa heittänyt pelaaja palkitaan Powergripin 10 euron lahjakortilla. 

CTP-väylä kerrotaan viimeistään kilpailun pelaajakokouksessa. CTP-väylän tunnistat lisäksi kyltistä, jossa on Powergripin logo.

Mikäli kilpailussa pelataan useampi kierros, CTP-kilpailu on voimassa kaikilla kierroksilla, ellei kilpailun infosivulla ole muuta mainittu.

CTP-kisan voittaneesta pelaajasta otetaan valokuva aina palkintojenjaon yhteydessä. Viidestä parhaasta "melko hyvästä heitosta" tehdään kuukausittain TOP5-koonti NBDG:n somekanaviin.

Mikäli olet kiinni CTP-kisan voitossa, jääthän odottamaan kilpailun päättymistä kilpailukeskuksen läheisyyteen.

Melko hyvä heitto on voimassa NBDG-brändin tapahtumissa kaikilla kierroksilla, ellei kilpailun infosivulla erikseen toisin mainita.

Fuzzy Eagle – Dominate the course

Dominate the course on Euroopan johtavan frisbeegolfvaatebrändin, Fuzzy Eaglen, oheiskilpailu, jossa palkitaan kilpailun aikana määrällisesti eniten radan par-lukemia murskannut pelaaja. Tässä täysin ilmaisessa oheiskilpailussa ovat automaattisesti mukana kaikki kilpailun osallistujat.

Oheiskilpailussa radan par-lukemia eniten dominoineet palkitaan Fuzzy Eaglen tuotepalkinnolla. Vertailuun lasketaan mukaan vain väylät, jotka on pelattu vähintään kaksi alle parin (-2) tulokseen. Esimerkiksi eagle par nelosella tai hole-in-one par kolmosella.

Mikäli kilpailussa on useampi kierros, niin vertailuun otetaan mukaan kilpailun kaikki pelatut väylät. Tasatilanteen sattuessa palkitaan se pelaaja, jolla on 1) eniten eagleja, 2) eniten holareita. Eagle on siis holaria arvokkaampi. Mikäli nämä ovat tasan palkitaan se pelaaja, joka on heittänyt 1) pisimmän eaglen, 2) pisimmän holarin väylän pituuden mukaan.

Mikäli onnistut saamaan joltain väylältä albatrossin tai kondoorin, sinut palkitaan satavarmasti!

Dominate the course -kierroksen pelanneesta pelaajasta otetaan valokuva aina palkintojenjaon yhteydessä. Kaikista palkituista tehdään kootusti somepostaus NBDG:n kanaviin kerran viikossa.

Mikäli olet kiinni kilpailun Dominate the course -palkinnossa, jääthän odottamaan kilpailun päättymistä kilpailukeskuksen läheisyyteen.

Dominate the course on voimassa kaikissa NBDG-brändin tapahtumissa, ellei kilpailun infosivulla erikseen toisin mainita.

NBDG Ace It™

NBDG Ace It™ on NBDG:n oma maksullinen hole-in-one-oheiskilpailu, johon osallistuminen on vapaaehtoista.

Voit osallistua holarijahtiin maksamalla 2 euron maksun MobilePaylla (39899) tai liikuntaeduilla (NBDG Events) kilpailunjohtajalle ennen kilpailun alkua. Oheiskilpailuun on myynnissä myös kausikortteja NBDG:n verkkokaupassa ja NBDG:n liikuntaetukaupassa.

Mikäli olet maksanut NBDG Ace It™ -maksun ennen kilpailua ja heität kierroksella holarin, voitat 75 euron lahjakortin.

Lahjakortin voi valita NBDG:n verkkokauppaan, Powergripille, Fribastoreen, KiekkoKingille, Frisbeedivarille tai Fuzzy Eaglelle, ellei kilpailun infosivulla ole muuta mainittu. Voit voittaa vain yhden lahjakortin per kilpailu.

NBDG Ace It™ on voimassa kaikissa NBDG-brändin tapahtumissa, ellei kilpailun infosivulla erikseen toisin mainita.